Харкiвська школа архiтектури — приватний заклад вищої освіти.

Воркшоп “Dreaming Up the ХТЗ”

21.10

2019

Ревіталізація не є новиною ані для Європи, ані для України — це вже наша реальність.

Вперше в історії Україна отримала неосяжні можливості для творчості, підприємницької діяльності та розвитку економіки.

Для нас настав історичний момент: почалися кардинальні зміни в одному з ідеальних рай- онів Харкова 1930х років. Це унікальний район, але він має багато економічних, соціальних та просторових характеристик, які поширені по всій Україні, а також в інших країнах. І саме зараз ми можемо починати мріяти, питати «А що як?…» та отримувати відповіді.

Воркшоп був присвячений формулюванню спільної мрії про майбутнє району ХТЗ, розви- ток його потенціалу, підтримку здатності місце- вих мешканців творчо уявляти своє майбутнє та бути громадянами, а не споживачами, вислов- люючи свої сподівання щодо життя району та громади, активними агентами змін, котрі керу- ють власним життям та власноруч формують оточуюче середовище.

Контекст ХТЗ

Харківський тракторний завод (ХТЗ) — це один з перших важливих проектів першого радянського п’ятирічного плану індустріалізації СРСР (1928-1932). Основні роботи з будівництва ХТЗ були завершені протягом 15 місяців.

ХТЗ — це водночас й назва району, який виріс навколо гігантського тракторного заводу. Соцмістечко будували в 1920-30х як мрію, і цей район чудово відображає ідеологію тих часів.

Утім, з плином часу наше сприйняття та цінності змінилися. Зараз Харківський тракторний завод перейшов до приватної власності, а район ХТЗ вважається далеко не ідеальним місцем проживання у м. Харків.

Чи отримає ХТЗ власний сценарій розвитку? Чи стане він «острівцем росту», який відповідатиме нагальним потребам глобалізованого міста? Чи стане він продовженням міського простору Харкова? Чи залишиться ця територія частиною колишнього соціального містечка та великого заводу? Який саме простір створюватиметься тут? Та, перед усім, для кого саме цей новий простір стане домом?

З огляду на ситуацію, що склалася, нестачу інформації про цей район та той факт, що воркшоп, присвячений мріям про майбутнє цього району, проводиться вперше, ми вирішили розмірковувати та мріяти про ХТЗ максимально широко, не обмежуючись певним масштабом або рамками окремого підходу.