Харкiвська школа архiтектури — приватний заклад вищої освіти.

Воркшоп “Переосмислення контейнерного містечка для ВПО у Нікополі”

28.02

2020

Воркшоп “Переосмислення контейнерного містечка для ВПО у Нікополі” був організований Харківською школою архітектури за підтримки Програми GIZ в Україні “Ініціативи інфраструктурної програми для України”.

6-10 травня 2019 року у Нікополі та Харкові пройшов міждисциплінарний воркшоп «Переосмислення контейнерного містечка у Нікополі».

Унікальний формат для унікального кейсу: контейнерне містечко, збудоване за кошти німецького уряду, з’явилося у Нікополі наприкінці 2014 року та забезпечило житлом сотні внутрішньо-переміщених осіб (ВПО) із зони АТО. За підтримки Німеччини та GIZ в Україні у 2014 році загалом було розміщено 7 містечок у різних містах на Сході України.

Минуло майже 5 років, а у «тимчасовому» контейнерному містечку продовжують “тимчасово” жити більше 170 людей. Місто Нікополь прийняло контейнерне містечко на баланс одного зі своїх комунальних підприємств та займається його обслуговуванням всі ці роки. Розселення ВПО з містечка у «нормальне» житло — це бажане, але надто невідоме майбутнє для органів місцевого самоврядування Нікополя. Соціальне житло у Нікополі, як і у більшості міст України, не будується. Черга для отримання «соціальних» квартир у Нікополі становить більше 900 осіб станом на листопад 2018 року. Народний вислів «немає нічого більш постійного, ніж тимчасове» по відношенню до ситуації жителів контейнерного містечка буквально матеріалізується у просторі.

Дослідження контейнерного містечка

Програма філд-тріпу була розроблена командою тьюторів ХША на основі бріфу від GIZ, планів та архітектурного проєкту містечка, висновків технічного аудиту, соціологічного дослідження та напрацювань команди експертів Стратегії інтегрованого розвитку Нікополя.

На основі аналізу цих та інших доступних документів були сформовані завдання філд-тріпу:

• дослідити контейнерне містечко, як самостійний об’єкт (відповідь на питання “Що можна зробити краще?”)
• дослідити територію і функції контейнерного містечка в контексті міста Нікополя (Відповідь на питання “Що робити з територією?”)

Дослідження контейнерного містечка відбувалося з точки зору трьох можливих перспектив:

• програмно – просторовий аналіз
• соціально – економічний аналіз
• аналіз стейкхолдерів

Завданням програмно-просторового аналізу було визначити проблематику об’ємно-планувальних рішень та функції, яких не вистачає для більш комфортного життя, виявити результати і способи адаптації контейнерного містечка жителями під власні потреби.

Завданням соціально-економічного аналізу було дослідити соціальні потреби та економічні активності жителів контейнерного містечка, існуючі та потенційні, згідно динаміки зміни соціально-економічної структури поселення.

Аналіз стейкхолдерів включав розуміння ставлення, очікувань та потреб зовнішнього середовища щодо містечка та виявлення існуючих та можливих точок конфлікту та спільної дії, потенціалу взаємокористі між зовнішнім середовищем і контейнерним містечком.

Дослідження протягом філд-тріпу проходило у трьох мікро-групах, які протягом двох днів працювали на території містечка, спілкувались з жителями, мапували прилеглі території, а також опитували різних стейкхолдерів, які тим чи іншим чином дотичні до контейнерного містечка.